Proiect didactic: „Poveste”, de Marin Sorescu – înțelegerea textului

Predarea literaturii în învățământul secundar se confruntă astăzi cu provocarea de a menține relevanța textelor clasice pentru elevii nativi digitali, care procesează informația preponderent prin canale multimodale. Cercetările în didactica literaturii (Rosenblatt, 1995; Iser, 1978) subliniază importanța activării experienței personale a cititorului în procesul de înțelegere a textului literar, în timp ce studiile neurocognitive recente (Wolf, 2018) demonstrează că comprehensiunea profundă a textelor necesită activarea multiplelor zone cerebrale prin stimuli diversificați.

În contextul curriculumului național de limba și literatura română, tema iubirii reprezintă o constantă transversală care permite conexiuni interdisciplinare și interculturale valoroase. Proiectul didactic prezentat în continuare ilustrează o abordare integrată a predării poeziei lirice, valorificând principiile pedagogiei constructiviste și ale învățării experiențiale. Lecția propusă pentru clasa a IX-a asupra poeziei „Poveste” de Marin Sorescu exemplifică modalități concrete de conectare a textului literar cu alte forme de expresie artistică (muzica, sculptura, mitologia), precum și cu experiența de viață a elevilor.

Designul didactic propus se fundamentează pe teoria inteligențelor multiple (Gardner, 1983) și pe principiile învățării active, integrând resurse digitale contemporane cu metodologii clasice de analiză textuală. Scopul este demonstrarea faptului că abordarea multimodală și interdisciplinară nu diminuează rigoarea analizei literare, ci o amplifică prin diversificarea căilor de acces la sensurile textului.

PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR:  Toma Raluca
CLASA: a IX-a
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE INVATARE: Iubirea
SUBIECTUL LECŢIEI: “Poveste” de Marin Sorescu- intelegerea textului
TIPUL LECŢIEI:  insusire de noi cunostinte

COMPETENŢE SPECIFICE:
2. 1.  Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare
2. 2.     Identificarea temei textelor propuse pentru studio
2. 3.      Compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare
2. 6.     Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textelor literare studiate

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa identifice tema iubirii in diferite texte literare, multimodale.
2. Sa asocieze un text in care se regaseste tema iubirii cu un alt text studiat.
3. Sa interpreteze  limbajul artistic al textului propus pentru a reliefa cât mai plastic tema iubirii.
4. Să isi exprime opinia cu privire la mesajul unor texte pe  tema dată.
5. Sa realizeze o pagina de jurnal, folosind tema propusa.

STRATEGII DIDACTICE:
RESURSE PROCEDURALE:  lectura expresiva, conversaţia euristica, brainstorming, analiza de text, exercitiul, invatarea prin descoperire, problematizarea, eseul de cinci minute, tehnica 3-2-1.
RESURSE MATERIALE: videoproiectorul, PPT, fişe de lucru, laptop, manualul
FORME DE ORGANIZARE: frontale, pe echipe – ateliere de lucru, colective, individuale.
FORME DE EVALUARE: evaluare continua, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:
a) de specialitate:
• Limba şi literatura română, clasa a IX-a, Editura Paralela 45
• Jean Chevalier, Alain Gheebrant, Dicţionar de simboluri, editura Artemis, Bucureşti ;
b) metodice :
• Eftenie, N. , „Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române”, Ed. Paralela 45, Buc. 2001.
• Ivănuş, D. „Metodica predării limbii şi literaturii române”, Ed. Universităţii, Craiova, 1999;
• Parfene, Constantin, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală” Ed. Universităţii, Bucureşti, 2001;

I. EVOCARE (10 min.)

Profesorul le propune elevilor sa vizioneze videoclipul piesei “Indragostit (desi n-am vrut)” cantata de Smiley. – youtube.com/watch?v=_P9yPpQ0vTo
Elevii sunt ghidati prin intrebari sa identifice tema si mesajul piesei.
Profesorul anunta tema si precizeaza obiectivele operationale.
Elevii citesc definitii ale iubirii date din perspectiva copiilor, fiecare incercand sa
construiasca o definitie originala.
Se noteaza definitia iubirii conform “Dictionarului explicativ al limbii romane”
Se identifica operele literare studiate in care se regaseste tema iubirii.

II. REALIZAREA SENSULUI (30 min.)

Profesorul le solicita elevilor sa citeasca fragmentul preluat din textul “Banchetul” de Platon, identificand mitul androginului > iubirea predestinata, incercarea de a reface unitatea originara. Mitul androginul – mentalitatea arhaică resimte iubirea ca pe o forţă atât de puternică, primul impact al sentimentului fiind atribuit unei fiinţe supranaturale şi presupunând  un proces de iniţiere.> expresia „a-si cauta jumatatea”

Tema iubirii reflectata in textul liric- poezia „Poveste” de Marin Sorescu
-Elevii aleg o strofa care le-a placut, asociindu-i o culoare potrivita, argumentandu-si opinia.
– Se identifica elementele caracteristice pentru cele doua identitati prezente in poezie:
-sufletul tău -cu lemne/ dragostea ta – fum
– al meu – electricitate / e mea – flăcări curate
– se interpreteaza simbolurile din prima strofa cu ajutorul   “Dictionarului de simboluri” al lui Jean Chevalier si Alain Gheerbrant
“lemne”=intelepciune, stiinta supraomeneasca, nevoia de concret, de stabilitate, de siguranta, ardere lenta
“electricitate”= forma moderna de energie; vioiciunea sentimentului
“fum”=axul lumii; unirea dintre cer si pamant, spiritualizarea omului
“flacari”=simbolul purificarii, iluminarii si dragostei spirituale; imaginea spiritului si a transcendentei, sufletul focului
=> sufletele celor doi sunt diferite, chiar de neconciliat, la prima vedere
-enumeratia din strofa a doua=> experienta iubirii presupune armonizarea contrariilor, trirea unor experiente comune
– se identifica trei motive literare din strofele a doua si a treia: drumul, cerul, lacul, luna, copacul, sufletul, calatoria,
– se precizeaza rolul stilistic al verbelor la viitor=> viitorul comun, cu bucurii si “cotituri”;
optimismul, increderea in capacitatea iubirii de a trece peste obstacolele vietii, cu conditia mentinerii cuplului; cuplul se sudeaza treptat, avand aceleasi principii, acceptandu-se unul pe altul
-Sfanta Vineri- motiv de basm=> personaj adjuvant
-moartea iminenta,  simbol al transcendentului
– face trimitere la Venera sau Venus, numele roman al zeiței grecești Afrodita, zeița dragostei, frumuseții și fertilității.
Finalul poeziei- pierderea tineretii echivaleaza pierderea “combustibilului”=> treptat, se estompeaza forta exploziva a iubirii
-se identifica diferite semnificatii ale titlului:
– metafora- titlu inedit, surprinzator- povestea presupune actiuni narate, dar textul apartine genului liric, sentimentele fiind exprimate in mod direct=> relatarea trairilor autentice ale cuplului
Poveste= viata, existenta, experienta iubirii general valabila
Elevii identifica asemanari intre textul liric si  sculptura “Sarutul” a lui Constantin Brancusi.

III. REFLECTIE (10 min.)

Profesorul le propune elevilor sa formuleze un posibil raspuns la intrebarea “Ce s-ar intampla daca nu ar exista iubirea?” O varianta ar fi “O, iubire ! Dacă ne-ai părăsi, Pământul ar ajunge neroditor, vieţuitoarele vrăşmaşe între ele, soarele foc vătămător, iar lumea jale, spaimă şi distrugere universală”

Elevii trebuie sa realizeze o pagina de jurnal in care sa includa afirmatia „Fără iubire e trist să fii om”.

– Prezentarea paginii de jurnal
– Reflecţii asupra informaţiilor discutate
Cuvântului „iubire” asociați-i:
a) o stare de spirit;
b) un eveniment/moment din viața voastră;
c) un fenomen al naturii;
d) o culoare;
e) o floare;
f) un animal;
g) un loc pe care l-ați vizitat;

– Numeste 3 termeni invatati, 2 idei despre care ati dori sa aflati mai multe si 1 capacitate/ abilitate dobandita (tehnica 3-2-1)

Tema :
Alege unul dintre următoarele citate din afirmatiile lui Antoine de Saint-Exupery:

  • Inainte de orice, dragostea este ascultare in tacere.
  • A iubi inseamna a contempla […] Va veni ora cand nu vei mai cere nimic. Nici buzele, nici zambetul, nici bratul dragastos, nici rasuflarea prezentei sale. Iti va fi de-ajuns ca ea doar sa existe.
  • Adevarata iubire incepe de acolo de unde tu nu mai astepti nimic in schimb.
  • Iubesti pentru ca iubesti. Nu exista ratiune pentru a iubi.
  • Bratele dragostei te cuprind cu tot prezentul tau, cu trecutul si viitorul tau.

Alcătuieşte un eseu de 200-250 de cuvinte, în care să aduci argumente pro sau contra ideii din citatul ales de tine.

Proiectul didactic prezentat demonstrează viabilitatea unei abordări integrate în predarea poeziei lirice, care conjugă metodele tradiționale de analiză textuală cu resursele tehnologiei educaționale și cu conexiuni interdisciplinare relevante. Evaluarea formativă continuă, realizată prin diversificarea formelor de expresie (jurnal personal, asocieri simbolice, tehnica 3-2-1), oferă o imagine complexă asupra nivelului de înțelegere atins de elevi.

Rezultatele observate în aplicarea acestei metodologii sugerează că integrarea resurselor multimedia și a referințelor interdisciplinare (mitul androginului din Platon, sculptura brâncușiană, definițiile copiilor despre iubire) nu doar că facilitează accesul elevilor la textul literar, dar stimulează și gândirea critică și creativitatea interpretativă. Conectarea cu experiența personală prin activități reflexive (pagina de jurnal, asocierile libere) consolidează învățarea semnificativă și favorizează transferul competențelor de analiză către alte contexte.

Din perspectiva dezvoltării profesionale continue, această abordare necesită din partea profesorului o pregătire interdisciplinară solidă și o familiaritate cu instrumentele digitale contemporane. Însă investiția în astfel de competențe se reflectă în creșterea motivației elevilor și în aprofundarea înțelegerii textelor literare studiate.

Propunem ca viitoarele cercetări să se concentreze asupra evaluării longitudinale a impactului unor astfel de abordări asupra performanțelor elevilor la examene naționale, precum și asupra dezvoltării unui curriculum integrat care să valorifice sistematic conexiunile interdisciplinare în predarea literaturii române.

Bibliografie

Gardner, H. (1983). Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences. New York: Basic Books.
Iser, W. (1978). The Act of Reading: A Theory of Aesthetic Response. Baltimore: Johns Hopkins University Press.
Rosenblatt, L. M. (1995). Literature as Exploration. New York: Modern Language Association.
Wolf, M. (2018). Reader, Come Home: The Reading Brain in a Digital World. New York: Harper.

 


Încadrare în categoriile științelor educației:

prof. Raluca Toma

Școala Gimnazială Al. I. Cuza, Brăila (Brăila), România
Profil iTeach: iteach.ro/profesor/raluca.toma